Федерация профсоюзов Одесской области


PDF Печать E-mail

18.12.2018

Департамент праці та соціальної політики інформує про необхідність включення до колективних договорів положень у зв’язку з законодавчими змінами

Колективний договір – це локальний нормативно-правовий акт, направлений на регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, підвищення соціального захисту прав та інтересів працюючих громадян. При цьому законодавство України передбачає самостійність підприємств, установ і організацій стосовно питань визначення нормування та оплати праці, додаткових пільг і компенсацій за роботу з особливими та шкідливими умовами праці та інших соціальних гарантій.


Так, у поточному році за повідомною реєстрацією колективних договорів, змін і доповнень до них звернулося майже 400 учасників соціального діалогу територіального рівня (в 2017 році – 878; доля м. Одеси в обласному показнику складала 27 %).


Найбільша кількість документів, що пройшли повідомну реєстрацію за видами економічної діяльності, була зафіксована у сферах освіти, охорони здоров’я, адміністративного та допоміжного обслуговування, промисловості, транспорту, будівництва та надання інших видів послуг.
Оскільки колективний договір виражає інтереси двох сторін соціального партнерства (найманих працівників та роботодавців), його зміст тісно пов’язаний з положеннями Територіальної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин у місті Одесі на 2017-2019 роки, норми якої рекомендовані для включення до колективних договорів (посилання на Територіальну угоду).


За допомогою колективного договору можна передбачити додаткові пільги та гарантії соціального захисту трудового колективу. Так, за наявності достатнього фінансування документом встановлюються додаткові виплати та заходи заохочення, забезпечення працівників харчуванням, спецодягом, новорічним подарунками, коштами на санаторно-курортне лікування та оздоровлення, транспортними перевезеннями до місця роботи та додому, абонементами до фітнес-залу та інше.
При укладанні колективного договору необхідно враховувати зміни українського законодавства та включати відповідні положення до нього. Так, Законом України від 19.12.2017 р. № 2249-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» поняття «інвалід» було замінено на «особа з інвалідністю», а «дитина-інвалід» на «дитина з інвалідністю».


З метою удосконалення механізму забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства, а також впровадження європейських стандартів рівності нормативно-правовими документами рекомендовано відображати зазначені положення й у колективних договорах.
Нагадуємо про активізацію колдоговірної кампанії в трудових колективах. При цьому умови колективних договорів, які погіршують (порівняно з діючим законодавством) становище робітників, є недійсними і їх включення в даний документ заборонено.
Невід’ємними додатками до колективного договору є: комплексні заходи з охорони праці, правила внутрішнього трудового розпорядку, положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам та інші.


Ознайомитися з примірною формою колективного договору можна на сторінці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у рубриці «Повідомна реєстрація колективних договорів, змін та доповнень до них» через офіційний сайт Одеської міської ради – omr.gov.ua.


Довідки за телефоном 702-30-99, реєструючий орган – управління праці департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради за адресою: вул. Базарна, 85 (вхід з вул. Утьосова). Реєстрація колективних договорів проводиться в понеділок, середу та п’ятницю з 10:00 до 13:00.

omr.gov.ua/