Федерация профсоюзов Одесской области


Системно важливий банк PDF Печать E-mail

Доброго дня!

Згідно визначення Нацбанку, системно важливий банк – банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може призвести до появи системних ризиків. Дотепер, з 2016 року системно важливими банками незмінно визначались тільки три банки: ПриватБанк, Ощадбанк та Укрексімбанк.

Згідно оновленої методології НБУ, з 1 липня системно важливими є такі 14 банків:

 1. Приватбанк;
 2. Ощадбанк;
 3. Укрексімбанк;
 4. Укргазбанк;
 5. Альфа-банк;
 6. Укрсоцбанк;
 7. Райффайзен Банк Аваль;
 8. ПУМБ;
 9. Укрсиббанк;
 10. Таскомбанк;
 11. Універсал банк;
 12. Кредобанк;
 13. ОТП банк;
 14. Південний.

Перелік банків затверджено Рішенням Правління НБУ від 27.06.2019 р. №438-рш «Про визначення системно важливих банків», яке набрало чинності 1 липня 2019 року.

***

Що це означає для банків?

Набуття статусу системно важливого накладає на банки додаткове навантаження; вони повинні виконувати окремі підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності.

 • По-перше, з 1 січня 2020 року системні банки мають виконувати посилені значення нормативів;
 • По-друге, такі банки мають сформувати додатково до нормативного значення достатності основного капіталу буфер системної важливості (від 1 до 2%), який почне діяти з 1 січня 2021 року;
 • По-третє, ці банки повинні розробити план відновлення діяльності згідно до вимог НБУ, який сприятиме швидкій стабілізації роботи цих установ в умовах кризи. 

Що це означає для нас?

 • По-перше, цей статус жодним чином не гарантує банкам особливих умов підтримки ліквідності в періоди стресу – вона буде надаватися на загальних умовах;
 • По-друге, системно важливі банки (окрім державних) не можуть розраховувати на отримання коштів від уряду з метою капіталізації;
 • По-третє, «розробити план відновлення діяльності, який сприятиме швидкій стабілізації роботи в умовах кризи» звучить грунтовно і передбачливо, але якось не дуже оптимістично.

***

Детальніше про нові підходи до визначення системно важливих банків можна прочитати тут, оновлена методологія НБУ – тут, рішення Правління НБУ від 27.06.2019 р. №438-рш, яким затверджено перелік банків – ось тут, а наша новина про це – за посиланням.

Залишайтесь з нами.
Ваш «Дебет-Кредит»

«Дебет-Кредит»