Федерация профсоюзов Одесской области


Розрахунковий період для відпускних і лікарняних: визначаємо правильно PDF Печать E-mail

23.02.18

Автор : Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці

Здавалося б, що може бути простіше. Визначаємо розрахунковий період. Та ба! Для його правильного визначення в першу чергу треба знати, для розрахунку яких виплат ми його визначаємо. Причина — у різній нормативній базі розрахунку «середньої» для певних виплат і різних правилах визначення розрахункового періоду в окремих ситуаціях. Як в усьому цьому не заплутатися — читайте наш матеріал!

Отже, нормативка для розрахунку середньої зарплати для відпускних (компенсації за невикористану відпустку) і лікарняних (декретних) — різна. Для відпускних — Порядок № 100, для лікарняних —Порядок № 1266.

Норми цих порядків не уніфіковані, тому при рівних вихідних даних для розрахунку «середньої» для відпускних і для лікарняних «умови гри» — правила визначення розрахункового періоду і, відповідно, розрахунку «середньої» — різні. Через це на практиці бухгалтери часто плутаються при розрахунку «середньої». Про це свідчать дзвінки в редакцію, обговорення на форумі (https://buhgalter.com.ua).

Давайте розставимо усі крапки над «і». Пройдемося по усіх ситуаціях визначення розрахункового періоду.

Стаж роботи — більше 12 календарних місяців

Для розрахунку відпускних (компенсації за невикористану відпустку) розрахунковим періодом є 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки (надання компенсації за невикористану відпустку), — абз. 1 п. 2 Порядку № 100.

Для розрахунку лікарняних (декретних) розрахунковим періодом є 12 календарних місяців роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю настання страхового випадку (п. 25 Порядку № 1266).

Отже, в цій ситуації порядок визначення розрахункового періоду ідентичний.

Приклад 1. Працівник прийнятий на роботу 14.03.2016 р. З 12.02.2018 р. йому надана щорічна основна відпустка.

Розрахунковий період для визначення відпускних — 12 календарних місяців, що передують місяцю відходу у відпустку (лютий 2017 — січень 2018 року).

Приклад 2. Приймемо ті ж умови, що і в прикладі 1. Працівник прийнятий на роботу 14.03.2016 р. З 12.02.2018 р. він захворів.

Розрахунковий період для визначення лікарняних — 12 повних календарних місяців, що передують місяцю відходу у відпустку (лютий 2017 — січень 2018 року).

Важливо! При розрахунку лікарняних/декретних місяць, який не був повністю відпрацьований з поважних причин (з 1-го до 1-го числа), виключають з розрахункового періоду. Усього в п. 3 Порядку № 1266 перераховано чотири поважні причини:

1) тимчасова непрацездатність;

2) відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

3) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шестирічного віку за медичним висновком;

4) відпустка без збереження заробітної плати, надана згідно із законом.

Замінювати виключені з розрахункового періоду місяці новими не треба!

При розрахунку «відпускної» середньої зарплати період, протягом якого працівник згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку № 100).

Період роботи менше 12 календарних місяців

Для розрахунку відпускних (компенсації за невикористану відпустку) розрахунковим періодом є фактичний час роботи (з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка) (абз. 2 п. 2 Порядку № 100).

Для розрахунку лікарняних (декретних) розрахунковим періодом є фактична кількість повністю відпрацьованих календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю настання страхового випадку (п. 26 Порядку № 1266).

Приклад 3. Працівник прийнятий на роботу 24.04.2017 р. З 12.02.2018 р. йому надана щорічна відпустка.

Працівник пропрацював у роботодавця менше 12 календарних місяців. Тому середню заробітну плату для оплати періоду відпустки в цьому випадку слід обчислювати за фактичний час роботи (з 1-го до 1-го числа), що передує місяцю надання відпустки. Отже, розрахунковим періодом для цього прикладу будуть 9 календарних місяця, а саме травень 2017 року — січень 2018 року.

Приклад 4. Працівник прийнятий на роботу 24.04.2017 р. З 12.02.2018 р. він захворів.

Порядком № 1266 передбачено, що якщо працівник відпрацював у роботодавця менше 12 місяців, у розрахунок середньої «лікарняної» зарплати потраплять повні календарні місяці, що передують місяцю, в якому працівник захворів. У наведеному прикладі розрахунковий період такий самий, як у прикладі 3, — травень — січень 2018 року. ЧИТАТИ ДАЛІ...

Інші матеріали із "Оплата праці", 2018, № 4:
Розраховуємо індексацію-різницю працівникові з неповною зайнятістю
Службовець ОМС став посадовою особою: як коригувати відпускні
«Дорослі» правила для «дитячих» лікарняних
«Дитячий» лікарняний — «доросле» рішення: приклади
Два лікарняних поспіль: 2 + 10 перетворюються на 5 + 7
ЄСВ: якщо працівникові встановили/«зняли» інвалідність
Педробота до 240 годин на рік: враховувати календарний або навчальний рік
Надбавка за «престижність педагогічної праці»: вивчаємо нові розміри
Визначаємо зарплату головного лікаря амбулаторії ЗПСМ
Компенсація зарплати: виплата боргів у лютому 2018 року

  • Поділіться новиною

https://buhgalter911.com/uk